Splošna debata

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
tjaskaa_
Prispevkov: 147
Pridružen: 03. Mar 2009 13:42

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a tjaskaa_ »

mislm d smo sotrpinke, jz grm pisat :?
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a makalonca »

gres pisat prvic?
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a nusa »

še ena sotrpinka :)
tjaskaa_
Prispevkov: 147
Pridružen: 03. Mar 2009 13:42

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a tjaskaa_ »

ne jz grm že 3. :( je že kr neki kilometrine rp za mano

pa vi?
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a makalonca »

js grem u drugo.
kako pa gre ucenje?
ze znate, berete knigo, delate primere... ?
teddybear
Prispevkov: 153
Pridružen: 08. Jan 2009 20:56

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a teddybear »

jst grem prvič,pa sm predelala lih dons staro+novo knjigo,še dedno morm pol pa primere vadt...a mi še kej druzga priporočate?
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a makalonca »

js tud kombiniram staro pa novo, sam se kr bol nove drzim, pa knigo primerov berm zravn.
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a IziG »

cau! a bi bil kdo tako prjazen pa malo napisal katere primere ste letos kej obravnavali na predavanjih in vajah? Lp
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a nusa »

IziG začni kar na prvi strani knjige primerov in lepo vztrajaj do konca :) pa ne da ne bi hotla povedat kaj ampak v poštev pridejo VSI, na vajah pa se tudi ne nardi do konca po knjigi tako da tako ali tako morš sam pogledat :)
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a makalonca »

mene pa u tanovi knigi par stvari zanima in bi bla hvalezna, ce kdo pogleda in sicer:

1. str. 227, primer Ulp. D. 18, 1, 11, 1: kupujem devico, dobil pa sem zeno, pogodba velja, ker je zmota o spolu. Te vrste zmota ni nasteta na eni strani prej, ker se nanasa le na konkreten primer?

2. str. 317, odplacna in neodplacna razpolaganja. Pri neodplacnih razpolaganjih uporabim tozbo actio pauliana, ce je bila nasprotna stranka v zli veri in je torej vedela za dolznikov oskodovalni namen.
Pri odplacnih razpolaganjih pa uporabim tozbo na povrnitev obogatitve, ce je bila nasprotna stranka v dobri veri (ali tudi, ce je bila v slabi veri?)

3. str. 362, drustva so pravne osebe zasebnega prava?
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a makalonca »

pa se to, kok natancno znate zgodovinski del?
Uporabniški avatar
Slash
Prispevkov: 218
Pridružen: 12. Nov 2008 15:29

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a Slash »

Zgodovinski del je dovolj, da znaste tisto, ker ste povedali na vajah (kar je tudi v skripti).
windy
Prispevkov: 130
Pridružen: 12. Jan 2009 17:17

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a windy »

jaz grem tudi pisat.. :roll: prvič :| jutri bom nekako zaključila s tanovo knjigo (berem jo 1., lani sem že brala koroščevo knjigo), zraven ponavljam z jasninimi izpiski... malo dvomim, da se mi bo uspel vse naučit :oops: pri ponavljanju (ju3 začnem :!: ) se bom pa bolj osredotočila na stvarno in dedno p. pa obligacije...nekaj se mi že sanja, sam ne vem koliko dejansko še lahko naredim v teh 10 dneh...sem optimist, pa saj se mam namen maratonsko učit te dni, ki mi še ostajajo...mislim da je to še toliko časa, da lahko ponovim po knjigi, si zraven izpišem glavne stvari in pregledam še skripte, vaje, primere...uff :( :? ok, tega je ful, grem za knjigo :!: no, predvsem si želim da bi mela veliiiko sreče, do zdaj je pri izpitih še nisem imela, tko da...si že zaslužim :D
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a nusa »

heej..kaj mi lahko kdo prosim pove kaj piše v knjigi na strani 1038 in 1039?? mi manjkata ti dve strani v knjigi :)
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a makalonca »

tut js jih nimam...
Uporabniški avatar
tita123
Prispevkov: 39
Pridružen: 06. Okt 2008 11:03
Kraj: Slovenija :D

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a tita123 »

js tud ne :twisted:
Uporabniški avatar
densy
Prispevkov: 332
Pridružen: 22. Dec 2008 16:47

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a densy »

:D jaz tudi ne.Zih bo dal lih iz tam:)
mater nesposobneži v kopirnici :D

a ima kdo na kompu akšne rešene primere? proooosim :)
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a IziG »

Knjiga stran 1038-1039
Nadaljevanje iz strani 1037: Zapustnik je to prepoved zlahka obšel, s tem da je določil veliko majhnih volil, s čimer je dediču na koncu lahko ostalo zelo malo.
Zakon Lex Falcidia pa je določil, da mora dediču po izpolnitvi volil ostati čista četrtina dediščine ali dednega deleža. če bi zapustnik odredil več volil, bi se ta ipso iure sorazmerno zmanjšala na tri četrtine dediščine.

C. Pridobitev volil: Rp je pri pridobitvi volil razlikovalo 2 trenutka. 1. ko je zapustnik umrl in 2. ko se je oporoka odprla, je volilojemnik pridobil podedljivo upanje, da vo olilo pridobil (dies cedens). to upanje je bilo pogojno, saj je bil odvisno od tega ali bo dedič pridobil dediščino.

KO oz če je dedič pridobil dediščino je volilojemnik pripadla stvarna pravica, ki je bila predmet vindikacijskega volila oz. je pridobil kvazikontraktno terjatev nasproti dediču, če je slo za damnacijsko volilo ali volilo sinendi modo. ta trenutek so imenovali dies veniens.

če je bila stvar voljena vec sovolilojemnikom so postali ti solastniki oziroma soupravičenci stvarne pravice, ki je bila predmat vindikacijskega volila, oz. je smel vsak od njih v primeru damnacijskega volila terjati enak delež. če eden od volilojemnikov volila ni pridobil je prosti delež prirasel ostalim volilojemnikom.


Evo, to je to. Upam da sem kaj pomagala. Lp
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a nusa »

IziG ful ti hvala :)
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a nusa »

jaz bi tudi mela kake rešene primere!! pa kambič cel čas govori kak je tega na internetu dosti a jaz še enih nisem zasledila :))
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a IziG »

ja? tud jst nisem nobenih resenih primerov najdla na netu. ce kdo kej najde naj prosim prilepi. lahko tudi kake stare izpite resene. novejse seveda:)
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a nusa »

evoo :) na http://www.student-info.net/index.php/pf/uvodna so dodali fuul nekih novih datotek pri rimu, kolko sem pogledla so tudi neka zbrana vprašanja, stari izpiti itd.. naj si vsak pogledla kaj mu je najbolj všeč :D
pa tiste ki se nam zdijo tabolše pa lahko tu prlepimo :D
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a makalonca »

makalonca napisal/-a:hej!
resujem stare primere kolokvijev in izpitov pa mi par stvari ni jasnih. bom napisala pa ce kdo ve, bi bla hvalezna, ce napise. mogoce bo pa se komu pomagal.

1. Ticij proda Aju tomazevo zemljisce. kasneje ticij confusione postane lastnik zemljisca in ga kasneje proda Bju. A ga ne priposestvuje. kaj tozi A?

2. A v dobri veri kupi zemljisce od nelastnika Bja, ki mu ga tudi prepusti, nato pa vzame isto zemljisce od lastnika Cja v zakup. kako je s posestvijo, kako z lastninsko pravico na zemljiscu?

3. oseba A je ukradla osebi B vola in ga prodala osebi C. B je kmalu izvedel za to, od Cja je vzel vola v zakup. Kako je s posestijo, kako z lastnino?

4. prodajalec kupcu ponudi dvojni znesek kupnine za odstop od pogodbe. ali je kupec dolzan to sprejeti in zakaj?

zna kdo tole resit?
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a makalonca »

pa se tole me zanima, ce je ze kdo resu oz zna:

5. A po el.posti naroci slascicarju porocno torto, toda zmoti se pri roku, namesto 1.okt. napise 1.nov. Slascicar torto dostavi dan po poroki, tj. 2 okt.. Kaj lahko stori A, ki je moral manjse tortice kupiti pri konkurencni slascicarni, da je postregel goste?

6. A se zaroci z B in se dogovorita, da bo A kupil stanovanje in da se bosta takoj po poroki vselila vanj. A si tako res sposodi veliko denarja za nakup stanovanja, a ga je strah, da bo muhasta B prekinila zaroko. Tako se dogovorita: ce prekine zaroko
a) da bo placala 1000, ce se ne poroci z njim
b) bo mogla po nabavni ceni odkupiti stanovanje, ce se ne poroci z A
Komentiraj!

7. A zastavi kravo B. Kasneje mu rece, ce mu jo lahko vrne. B je naiven in to res stori. A umre, njegova vdova pa proda kravo C. Kaj lahko stori b? Kaj C?

Tut, ce ne veste tocnga odgovora, napiste pa bomo skupi probal rest.
Al pa ce ma se kdo ksn svoj primer, nj napise.
Uporabniški avatar
*gorica_girl*
Prispevkov: 23
Pridružen: 07. Okt 2008 00:43

Re: Splošna debata

Odgovor Napisal/-a *gorica_girl* »

kaj ve slučajno kdo kolk pride kopirana knjiga od rima (nova by janez kranjc) v kopirnici čez zmajski most (kopirnica na dvorišču)? lih informativno bi rada vedla glede na to da nism u ljubljani upam da se bo komu dalo napisat....

hvala že v naprej! ;)
Ignorantia iuris nocet. :geek: ;)
Odgovori

Vrni se na