Izpitna vprašanja

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
keki
Prispevkov: 148
Pridružen: 14. Mar 2009 14:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a keki »

Poudarek je na vseh obdobjih fevdalne družbe. Kar se pa tič�tem ob koncu pa poglej stara vpraša�a, ker se vedno ponavljajo in moraš z�t določene�tvari ne pa vsega. To je moja izkušnja.
zabica
Prispevkov: 75
Pridružen: 04. Jan 2009 16:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a zabica »

kok se pa kej časa porab za tole zgodovino (če ne hodš na predavanja in vaje)?
keki
Prispevkov: 148
Pridružen: 14. Mar 2009 14:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a keki »

Po moje maksimalno 3 tedne pa maš dost dober pregled in dost znanja ostalo je pa odvisno od sreče na izpitu. :)

Kaj pa miselte kakšnen bo kaj jutrišnji test?
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

pa mislm da na uno zadnje poglavje o kazenskem pravu tut dajejo kr dost poudarka ( tko so mi drugi rekl :D )
Uporabniški avatar
vrana
Prispevkov: 83
Pridružen: 06. Okt 2008 09:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a vrana »

Kaj je obmilje?
lunca_
Prispevkov: 94
Pridružen: 23. Dec 2008 16:07

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lunca_ »

a ni to tisto pri mestnih pravicah, ko morejo vsi trgovci, iti čez mesto (in ponuditi svoje blago domačim trgovcem) in ga ne smejo obiti? Nism čist zihr ...
keki
Prispevkov: 148
Pridružen: 14. Mar 2009 14:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a keki »

vrana napisal/-a:Kaj je obmilje?
Prepoved okoli mesta opravljati obrt.

Tisto je pa pravica do obvezne poti oz. ceste.
lunca_
Prispevkov: 94
Pridružen: 23. Dec 2008 16:07

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lunca_ »

pa res :D :oops:
Uporabniški avatar
vrana
Prispevkov: 83
Pridružen: 06. Okt 2008 09:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a vrana »

Hvala keki ;) .

Joj, meni se že čisto meša od tega učenja! :roll:
keki
Prispevkov: 148
Pridružen: 14. Mar 2009 14:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a keki »

vrana napisal/-a:Hvala keki ;) .

Joj, meni se že čisto meša od tega učenja! :roll:

Joj men tut. Pol bo pa še zmerem neki tadzga v testu k prvič videm. :roll:
lunca_
Prispevkov: 94
Pridružen: 23. Dec 2008 16:07

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lunca_ »

A ima še kdo neka vprašanja ki so odgovorjena, na približno 60 straneh, in so razdeljena po snoveh? Se mi zdijo zelo fajna, pokrivajo bolj kot ne celo snov, problem pa imam ker mi tu pa tam kak list umes manjka in me zanima če bi lahko kdo vprašanja iz tistih strani napisal (str. 38,39,54) ?
aja dobila sem jih mislim da v kopirnici ker jih na netu še nisem zasledila.
lunca_
Prispevkov: 94
Pridružen: 23. Dec 2008 16:07

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lunca_ »

A zna kdo tole:
kdaj in v katerem institutu se je uveljavilo načelo zmeljiš� knjige ter za kateri sloj so nastale prve take evidence?

Kako se je v fevdalizmu imenovalo razmerje ki je obdelovalcu dajalo pravico obdelovati zemljo ter si prilašč��donose?Kdaj so bila taka razmera odpravljena in kako?

''Prav posledica teh načel �,da samo zakoni lahko določajo �zni za zločine. � oblast pa pripada samo zakonodajalcu, ki predstavlja vso družbo zdr�eno v d�žbeno pog�bo.'' Katero načelo posta�ja prvi stavek in kdaj se je uveljavilo?KAteri pravni šoli pripad�avtor,ki tako utemeljuje svojo misel?

''Temelj svobodne države je svob�na občina'.'' Kda�tako razmišljajo in kaj � razumeli z izrazom svobodna občina?Ali je na �k način v Avstriji s�bodna še kaka enota?
lunca_
Prispevkov: 94
Pridružen: 23. Dec 2008 16:07

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lunca_ »

Kaksne vrste krajevnih avtonomij poznas iz druge polovice 19.st? (a so komune?). Preureditev katerih je terjal prvi slovenski politicni program ?

Kako se imenuje ozemeljska enota v kateri je ostajala avtonomija najvišje plast v fevd. druzbi? Kaj je bila vsebina te avtonomije od 14. in kaj od srede 15 st.?
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

vrste krajevnih avtonomij v 19. stl = krajevne ( najbolj pogosta je komuna ), regionalne, interesne

''Prav posledica teh načel so, da samo zakoni lahko določajo kazni za zločine. Oblast pa pripada samo zakonodajalcu, ki predstavlja vso družbo združeno v družbeno pogodbo.'' Katero načelo postavlja prvi stavek in kdaj se je uveljavilo?KAteri pravni šoli pripada avtor,ki tako utemeljuje svojo misel?
Načelo zakonitosti ( Cesare Beccaria ) - uveljavilo se je leta 1764 ko je Beccaria napisal delo O hudodelstvih in kaznih ( vaje 16, prva stran uspodi - iz tle je ta odlomk ) avtor spada naravnopravni šoli (?)

Kako se je v fevdalizmu imenovalo razmerje ki je obdelovalcu dajalo pravico obdelovati zemljo ter si prilaščajo donose?Kdaj so bila taka razmera odpravljena in kako?
zajem. Taka razmerja so bila odpravljena z zemljiško odvezo leta 1848 ( odpravljena stvarna plat podložnosti ) in s patentom o odpravi nesvobode leta 1781, ki je odravil osebno plat podložnosti


''Temelj svobodne države je svobodna občina'.'' Kdaj tako razmišljajo in kaj so razumeli z izrazom svobodna občina?Ali je na tak način v Avstriji svobodna še kaka enota?
v času buržoaznih revolucij, ko je fevdalizem odpravljen ( pri nas po letu 1848 ). Svobodna občina pomen to da ma avtonomijo - izvršilni organ je občinsko predstojništvo, zakonodajni pa občinski odbor (?)
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

lunca_ jst mam una uprašanja sam vidm da tut jst teh strani nimam...
lunca_
Prispevkov: 94
Pridružen: 23. Dec 2008 16:07

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lunca_ »

aha,no pol so pa očitno že v originalu manjkale. Hvala vseeno + za odgovore ;)
lunca_
Prispevkov: 94
Pridružen: 23. Dec 2008 16:07

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lunca_ »

ŠIT ej kak izpit je bil pa to danes :?: :!: :?: :!: :shock: :shock: :evil: :evil: :evil:
prinnc
Prispevkov: 3
Pridružen: 18. Apr 2009 15:44

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a prinnc »

Lahko kdo napiše vpraš�ja?
hvala
keki
Prispevkov: 148
Pridružen: 14. Mar 2009 14:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a keki »

Pa sej ni bil tko težak se mi zdi. :?: :?:
bu:)
Prispevkov: 70
Pridružen: 28. Jan 2009 22:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a bu:) »

jaz bi bla ful vesela če bi se komu dalo, da mal skupi predebatiramo o odgovorih, da bom pol vedla če se še sploh rabim kej učit za ustnega. jaz sem zdaj prvič pisala zgodovino, pa moram rečt da mi je bla kr težka. v bistvu se mi zdi, da so vprašanja kr čudno zastavlena in na začetku sploh ne veš kaj bi mogu napisat pr tem :? no...vsaj jaz sem mela ta problem.
pa še eno vprašanje. a ma kdo kake izkušnje s prof. škrubejevo? sprašuje po testu al kr vse?
keki
Prispevkov: 148
Pridružen: 14. Mar 2009 14:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a keki »

Ta problem vedno obstaja na izpitih za zgodovino.

-gre za demokratične Atene in njihovo zborovanje
- vodje nisem bla prepričana pa sem napisala župan pa aktor
- načelo ni bilo upoštevano ker se še vedno delijo volilci glede na spolni cenzus itd.
- odgovornost iz koloktivnega k individualnem
- novo vek... 16. st, civilni zakonik ni bil več dovolj dober za uporabo, poenotenje prava, obče pravo


Ostalo se pa sloh vpr. ne spomnem.
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Upam, da bo moje vprašanje sprejeto z večjo avtoriteto kot vprašanje, ki gaje postavil prinnc.
Ali bi lahko nekdo prosim napisal vprašanja današnjega izpita za pravno zgodovino, dokler se jih še spomnite! :P

bu:), Kolikor sem jaz slišal od neke kolegice, Škrubejeva nikoli ne sprašuje vprašanja iz testa, pač pa ga pred tabo samo popravlja (za posmehovanje napakam ne jamčim). Izjemoma te vpraša kaj iz testa, če ni prepričana ali si vedela točno kakšen je odgovor na vprašanje.
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

Dexter napisal/-a: bu:), Kolikor sem jaz slišal od neke kolegice, Škrubejeva nikoli ne sprašuje vprašanja iz testa, pač pa ga pred tabo samo popravlja (za posmehovanje napakam ne jamčim). Izjemoma te vpraša kaj iz testa, če ni prepričana ali si vedela točno kakšen je odgovor na vprašanje.
Tut pr men je blo tko :) S tem, da se ni posmehovala mojim napakam, pri enih stvareh me je še pohvalila, da sem dobr napisala, na koncu mi je dala pa eno vprašanje (ki ni blo čist nč povezano z izpitom) za višjo oceno. In nasploh je bla zlo fajn in prjazna in korektna :) (Čeprou so ljudje pred mano govoril, da je res grozna in slabe volje in da zajebava in nevekajševse.)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
jinx13m
Prispevkov: 10
Pridružen: 10. Mar 2009 15:12

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a jinx13m »

Kdaj je ustni?
keki
Prispevkov: 148
Pridružen: 14. Mar 2009 14:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a keki »

jinx13m napisal/-a:Kdaj je ustni?
Ja sej to so ti povedal preden si začel pisat. Vsakemu posebi. :)
Odgovori

Vrni se na