Izpitna vprašanja

prof. dr. Vid Jakulin, prof. dr. Damjan Korošec, prof. dr. Katja Filipčič, prof. dr. Matjaž Ambrož

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
shushy
Prispevkov: 77
Pridružen: 16. Apr 2010 10:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a shushy »

Še neki sm najdla :)
Razloži pojme in razlike med njimi: voljnost ravnanja,hotenje posledice,voljna sestavina pri prištevnosti?

Ok razložt bi še šlo, kaj pa razlike?
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a IziG »

Ajaja, to pa tudi jaz nevem.. Mislim jaz bi tukaj pač govorila o pretrganju zastaranja - akvizitorno zastaranje, torej da ni dovolj samo potek časa, temveč tudi da storilec v tem času na stori novega kd... ki mora biti enako ali hujše.. Je torej izjema od pravila, da zastaralni rok začne teči z dnevom izvršitve kd. Pol bi pa mal se o povratniku povedala.. :) Nevem, če pa se tedva roka sestevata.. Jaz bi rekla da ne.. Za druzga pac velja tist k je določen, za prvega pa pač začne znova tečt ko te ovire prenehajo... Naj prosim raje odgovori nekdo ki ve :)
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a IziG »

Recimo, da probam..

Voljnost ravnanja - to pomeni, da mora imeti človek svoje gibe, ravnanje in vedenje v svoji oblasti; torej ni voljno tisto človekovo ravnanje, ki je pod vplivom absolutne sile. Tu ne gre za vprašanje o storilčevi prištevnosti/neprištevnosti. Gre za vprašanje o obdolženčevi svobodni volji, ki je temelj njegove krivde.

Hotenje posledice - spada pod voljno sestavino direktnega naklepa. Pomeni, da je storilec hotel da nastane takšna posledica iz njegovega ravnanja.

Voljna sestavina pri prištevnosti - je ena izmed dveh sestavin psihološkega pogoja. Ali je storilec mogel imeti svoje ravnanje v oblasti, ali je bil zmožen uskladiti svoje umsko spoznavanje in čustvene vzgibe. Torej ali je bil zmožen samega sebe obvladovati.

Nevem kako bi res te razlike povedala.. Mogoce, da je voljnost ravnanja mišljena v fizičnem smislu, hotenje posledice in voljna sestavina pa bolj v psihičnem smislu, torej kaj se dogaja v glavi storilca.. :)
shushy
Prispevkov: 77
Pridružen: 16. Apr 2010 10:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a shushy »

ok tut js bi nekak tko to napisala :)
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a IziG »

Aja mogoče se to.. da če ni voljnosti ravnanja, da ne moremo govoriti o tem da je takšno ravnanje njegovo in prenehamo razpravljat o njemu. Pri voljni sestavini prištevnosti pa še da to ni dovolj da nekoga spoznamo za neprištevnega... da je potrebe tukaj se biološki pogoj in ce sta oba izpolnjena govorimo, to izključuje krivdo, pripelje do oprostilne sodbe..
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a IziG »

A je možen putativni silobran neprištevne mladoletnice? :O
shushy
Prispevkov: 77
Pridružen: 16. Apr 2010 10:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a shushy »

IziG napisal/-a:A je možen putativni silobran neprištevne mladoletnice? :O
ja
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a IziG »

Pa se zmoto o osebi pri nepravih opustitvah?
shushy
Prispevkov: 77
Pridružen: 16. Apr 2010 10:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a shushy »

Recmo da je nekak tko:
Garantna dolžnost izhaja v nekaterih primerih iz odnosa med garantom in žrtvijo. Če je garant v zmoti o osebi glede žrtve (npr. misl da se utaplja en xy otrok, v resnic se pa njegov), zmota o osebi preraste v dejansko zmoto o zakonskem znaku (v dejansko zmoto v ožjem smislu), ki pa izklučuje storilčev naklep. Lahko pa odgovarja za malomarnost, če se mu dokaže da je bil glede zmote o osebi malomaren + če je dejanje inkriminirano tudi iz malomarnosti.
če je narobe naj kdo poprav :)

kaj pa tole?
kakšna je povezava med aktualno zavestjo o protipravnosti, potencialno zavestjo o protipravnosti, izogibno pravno zmoto in neizogibno pravno zmoto.

AKTUALNA ZAVEST=da se storilec zaveda da je njegovo ravnanje protipravno
POTENCIALNA ZAVEST=da se bi storilec moral in mogel zavedati protipravnosti ravnanja
IZOGIBNA PR.ZMOTA=storilec je ravnal s potencialno zavestjo o protipravnosti (da bi se storilec zmoti lahko izognil in če bi lahko spoznal da počne nekaj pravno prepovedanega), to pomeni da je kriv
NEIZOGIBNA PR. ZMOTA=da storilec ni ravnal niti s potencialno zavestjo o protipravnosti, krivda je izključena

a je tko kul?
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a IziG »

ja, jaz mislim, da je tako.. vsaj jaz bi tako napisala :)
123
Prispevkov: 11
Pridružen: 22. Apr 2010 21:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a 123 »

putativni silobran neprištevne mladoletnice.....

a ni v bistvu če gre za neprištevno mladoletnico, da njeno dejanje že itak ni tretjega elementa - krivde ni kaznivo dejanje. Putatativni silobran pa je vprašanje dejanske zmote v ožjem smislu, tako da se pri krivdi prvo najprej presoja prištevnost nato pa šele ostalo.....)


kar pomeni da ne bi bil možen......zakaj ste pa ja rekle ve? :?
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a IziG »

jaz nisem rekla ja... jaz sem sam vprasala.. men se sanja ne.. :))
123
Prispevkov: 11
Pridružen: 22. Apr 2010 21:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a 123 »

shushy?:S

če gledamo putativni silobran je "silobran" ki ga obravnavamo v okviru krive. Neprištevnost pa je prvi element krivde. Zmote pa so po moji logiki v elementu zavesti o protipravnosti tam nekje....hm......upam, da se shushy oglasi, ker men tud to ni čist jasn...razn če je tak:D
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a IziG »

Čeprav ta tvoja razlaga se mi dopade ja :)) ej kaj pa a je možna opustitvena udeležba v ožjem smisu pri malomarnostnih kd? Da/Ne, ker....

pa se to.. a kera od vaju razume zakaj ni mogoc prostovoljni odstop sostorilca od neprimernega poskusa?
123
Prispevkov: 11
Pridružen: 22. Apr 2010 21:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a 123 »

opustitvene udeležba pri malomarnostnih k.d. sm glih mal prej gledala knjiga str.166. Možna po tem.;)

uf....prostovoljni odstop sostorilca od neprimernega poskusa.....to pa ne bi vedla...:S
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a IziG »

Hm... jaz v knjigi na strani 166 ne najdem nic o opustitveni udeležbi... :)
123
Prispevkov: 11
Pridružen: 22. Apr 2010 21:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a 123 »

neprave opustitve pa maš pol malomarnost......čist na konc.... poglej še enkrat;)


Nč srečno srečno vsem jutr in upam, da bomo lahk pokazal znanje!;)
shushy
Prispevkov: 77
Pridružen: 16. Apr 2010 10:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a shushy »

hmmm to sm jst nekje na forumu prebrala :oops: se mi pa zdi tvoja razlaga glede tega čist ok ja...ma ne vem, js sm možgane že odklopla tko da dons počivajo bol ko ne :) čeprou nevem zakaj ne bi biu možen, itak neprišteven lahko ravna v silobranu (ker ga to bolj oprosti če ne ravna protipravno kot če je neprišteven), pol verjetn lahko tut v putativnem ne? pač neprišteven zmotno misl da je napaden pa se bran...to se men tut dost logičn sliš :roll:
shushy
Prispevkov: 77
Pridružen: 16. Apr 2010 10:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a shushy »

pa še prostovoljni odstop sostorilca od neprimernega poskusa---> sostorilec mora bit zmotno prepričan da bi dejanje storilec lahko dokončal in mora aktivno preprečiti prepovedano posledico (ki pa itak nebi nastala, ampak on tega ne ve) načeloma je možen...upam da je tko kul :)
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a IziG »

Očitno sem že slepa.. Al pa več nič ne stekam.. Srečno tudi tebi! Upam, da nam rata ;)
shushy
Prispevkov: 77
Pridružen: 16. Apr 2010 10:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a shushy »

no pa še opustitvena udeležba pri malomarnostnih KD---> men se zdi da udeležba nasploh pri malomarnostnih KD ni možna, ker udeležba mora biti naklepna, sostorilci, napeljevalec, pomočnik, posredni storilec vsi odgovarjajo v mejah svojega naklepa, pri malomarnostnih KD pa tega KD ni možno storiti naklepno ampak samo iz malomarnosti...
shushy
Prispevkov: 77
Pridružen: 16. Apr 2010 10:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a shushy »

to bi blo to za dons, če se motm naj me kdo poprav, ker čist možn da že ornk use skup mešam :) srečno jutri tudi vama in vsem ostalim :D
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a IziG »

Shushy... tud jaz se precej bolj nagibam k tvojemu odgovoru.. Nič, srečno tudi tebi.. Jaz sem že vsa zmedena.. ;)
Jeja
Prispevkov: 4
Pridružen: 02. Jan 2011 21:49

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Jeja »

Ciao!

Upam, da vam je šlo včeraj na izpitu. :)
V priponki je izpit, ki smo ga pisali.
Upam, da bo prav prišel bodočim generacijam.

Lp pa srečno!
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
shushy
Prispevkov: 77
Pridružen: 16. Apr 2010 10:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a shushy »

hej!
kako vam je šlo? men je bla teorija ful uredu, zgodbica pa krneki :) a kdo ve kolk pik je za 6 če je blo 26 možnih?
Odgovori

Vrni se na